Jest data spotkania Juncker-Trump. Tematem m.in. cła nałożone przez USA [WIADOMOŚCI DNIA]

Spotkanie Donalda Trumpa i Jean-Claude'a Junckera 25 lipca

25 lipca przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uda się do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. We wtorek potwierdzono datę spotkania. Relacje handlowe Unii Europejskiej i USA są obecnie napięte. Zaczęło się od nałożenia przez USA ceł na import stali i aluminium z Europy. W odwecie Unia nałożyła taryfy na wybrane, amerykańskie produkty.

Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf wróciła do pracy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, prof. Gersdorf uznała, że sytuacja wokół sądu jest zbyt dynamiczna, żeby pozostać na urlopie. 3 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował Małgorzatę Gersdorf, że przechodzi ona w stan spoczynku. Obowiązki pierwszego prezesa pełnił sędzia Józef Iwulski.

Polska Fundacja Narodowa. Maciej Świrski rezygnuje

Maciej Świrski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Świrskiego na tym stanowisku zastąpi Cezary Jurkiewicz, dotychczasowy prezes PFN. Prezesem fundacji będzie natomiast Filip Rdesiński, wcześniej szef Radia Poznań.

USA. Maria Butina zatrzymana pod zarzutem szpiegostwa

Maria Butina, 29-letnia Rosjanka zamieszkująca w Waszyngtonie, została aresztowana pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji. Taką informację podało ministerstwo sprawiedliwości w USA. Jak wynika ze śledztwa, Maria Butina była kierowana przez "rosyjskiego funkcjonariusza wysokiej rangi".

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. Mariusza Kamińskiego

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego prezydent może ułaskawić osobę skazaną nieprawomocnym wyrokiem sądu. Orzeczenie TK ma związek z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę w 2015 roku. Kamiński został wcześniej skazany na 3 lata więzienia za przekroczenie uprawnień, do którego miało dojść, gdy był szefem CBA.

Więcej o: