TK wyda orzeczenie ws. stosowania przez prezydenta prawa łaski [WIADOMOŚCI DNIA]

TK wyda orzeczenie ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

Na wniosek prokuratora generalnego Trybunał Konstytucyjny wyda dzisiaj orzeczenie czy zastosowanie przez prezydenta prawa łaski, zobowiązuje sąd do zakończenia postępowania, niezależnie od jego etapu. Wniosek dotyczy uchwały Sądu Najwyższego, który ponad rok temu uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Orzeczenie to miało związek z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego. Według wnioskodawcy nie ma znaczenia, czy ułaskawiony był prawomocnie skazany. O ważności aktu łaski decyduje bowiem, według niego, konstytucja.

Rząd o programie Dostępność Plus

Na posiedzeniu Rady Ministrów, które rozpocznie się o godzinie 10, rząd omówi założenia projektu uchwały w sprawie powołania programu Dostępność Plus.  Program ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością. Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę - dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Komisja ds. Amber Gold przesłucha Andrzeja Parafianowicza

Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego wiceministra finansów i generalnego inspektora informacji finansowej Andrzeja Parafianowicza. Jego przesłuchanie ma związek z badaniem przez członków komisji działalności organów skarbowych. Wiceprzewodniczący komisji Jarosław Krajewski powiedział, że świadek powinien wyjaśnić jak wyglądała kwestia pozyskiwania informacji o działalności Amber Gold od sektora bankowego. „Przede wszystkim sygnałów o tym, że firma może uczestniczyć w praniu pieniędzy i kiedy ministerstwo finansów uzyskało taką informację od banków” - mówił poseł PiS. W poniedziałek komisja zdecydowała, że przesłuchanie Donalda Tuska odbędzie się z kolei 25 września lub w październiku.

Donald Trump będzie tłumaczył się przed Kongresem

Donald Trump spotka się z Kongresem. Wielu kongresmenów, zarówno demokratycznych jak i republikańskich, skrytykowało rezultaty wczorajszego spotkania amerykańskiego prezydenta z Władimirem Putinem. Amerykański prezydent skrytykował FBI i powiedział, że wierzy prezydentowi Rosji, który zapewnił, że nie było żadnej ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie w USA.

Rosja: setna rocznica zamordowania rodziny carskiej

W Rosji uroczystości z okazji setnej rocznicy zamordowania rodziny carskiej. Mikołaj Aleksandrowicz Romanow wraz z najbliższą rodziną został rozstrzelany przez WCzK - Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy - w Jekaterynburgu. W 80. rocznicę śmierci - w 1998 roku - car Mikołaj II Romanow i członkowie jego rodziny zostali pochowani w Sankt Petersburgu.

Pogoda na wtorek: deszcz i burze

Pogoda na wtorek zapowiada się równie deszczowo, co w poniedziałek. Przelotnie padać będzie w całym kraju, możliwe są też burze. Temperatury wyniosą od 18-20 stopni Celsjusza rano, przez 22-24 w ciągu dnia, do 16-17 stopni w nocy z wtorku na środę.

Więcej o: