Drugi dzień szczytu NATO w Brukseli. Głównym tematem Afganistan [WIADOMOŚCI DNIA]

Drugi dzień szczytu NATO w Brukseli

Wsparcie dla Afganistanu będzie głównym tematem drugiego i ostatniego dnia szczytu NATO w Brukseli. Uczestniczą w nim przywódcy 29 krajów Sojuszu. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Przywódcy krajów NATO mają przede wszystkim zadeklarować, ile pieniędzy chcą przeznaczyć na afgańską armię i policję. Są one szkolone przez żołnierzy NATO, którzy są teraz w Afganistanie w ramach misji "Resolute Support". Od czasu obalenia rządu talibów w Afganistanie w 2001 roku trwa tam partyzancka wojna domowa, w której zginęły tysiące Afgańczyków. Mimo wieloletniej obecności wojsk NATO i wielokrotnie zapowiadanych rozmów pokojowych nie udało się zatrzymać konfliktu.

Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie

W Warszawie o godz. 13.15 rozpocznie się Trzeci Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018. Politycy będą kolejny raz rozmawiać m.in.  o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata, problemach naszego kontynentu oraz roli Europy Środkowo-Wschodniej w środowisku międzynarodowym i współpracy między suwerennymi państwami. Szczyt będzie obradował w siedzibie Senatu.

Rozprawy ws. reprywatyzacji

O godz. 10 w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie rozpocznie się rozprawa na zasadach ogólnych komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Wśród wezwanych świadków jest m.in. prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po zakończeniu rozprawy ogólnej rozpocznie się kolejna rozprawa, która ma być poświęcona reprywatyzacji kamienicy przy Mokotowskiej 40.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dziś po raz pierwszy jest obchodzone nowe święto państwowe - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Zostało ustanowione we wrześniu zeszłego roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich czy żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.

Japonia: liczba ofiar ulewnych deszczy wzrosła do 199

199 osób nie żyje z powodu ulewnych deszczy i osunięć ziemi w Japonii - poinformował rzecznik japońskiego rządu. Jak podaje agencja AFP, powołując się na lokalne media, setki osób są zaginione. W akcji ratunkowej uczestniczy około pięciu tysięcy żołnierzy, policjantów i strażaków. Ewakuowano niemal dwa miliony ludzi, a czterem milionom zalecono opuszczenie swoich domostw. Ostrzeżenie wydano w 19 prefekturach.  Intensywne opady deszczu już ustały, ale służby ostrzegają teraz przed gwałtownymi burzami i nawałnicami. Co najmniej 13 tysięcy osób nie ma prądu, a setki tysięcy pozostaje bez wody - podaje agencja Reutera.

Pogoda na czwartek

Pogoda w czwartek to intensywne opady i burze z gradem. Dla większości kraju IMGW wydało ostrzeżenia. Jeśli chodzi o pogodę, spokojniej będzie na południu. Pełna prognoza pogody na czwartek >>>

Donald Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiada: Doświadczyłam okupacji