Tłumy żegnały Irenę Szewińską, Yad Vashem krytykuje deklarację Polski i Izraela [WIADOMOŚCI DNIA]

Pogrzeb Ireny Szewińskiej

W czwartek odbyły się uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej, w których uczestniczyli m.in. prezydent z małżonką, olimpijczycy, minister sportu oraz rodzina zmarłej polskiej lekkoatletki.

Instytut Yad Vashem i izraelski minister krytykują deklarację Polski i Izraela

Zdaniem instytutu Yad Vashem stwierdzenia zawarte w dokumencie podpisanym przez Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu są niezgodne z aktualną wiedzą historyczną. Deklarację bardzo ostro ocenił także izraelski minister nauki: "To hańba i przywracanie kłamstw".

Sąd Najwyższy. Gersdorf z poparciem NRA

Naczelna Rada Adwokacka uznaje, że Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Wcześniej minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera poinformował, że sędziowie SN, którzy po przekroczeniu 65. roku życia nie złożyli oświadczeń o gotowości do dalszego orzekania - w tym Małgorzata Gersdorf - otrzymają pisemne stwierdzenia o przejściu z dniem 4 lipca w stan spoczynku.

Wiceminister o opozycji: Drańska, świńska, odpowiecie przed Bogiem

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki kilka razy nazwał opozycję "świńską". Gdy przerwała mu wicemarszałek Sejmu, dalej powtarzał obelgi pod adresem opozycji, zapewniając, że w sprawie ASF "odpowiedzą przed Bogiem".

Sędziowie TK uderzają w prezes Julię Przyłębską

"Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji (...) obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości" - piszą w liście do prezes TK Julii Przyłębskiej sędziowie Trybunału. Pod listem podpisał się też sędzia Piotr Pszczółkowski, który do TK trafił z nadania PiS.

Więcej o: