Komisja Europejska pozwie Polskę ws. SN; wygrana w meczu Polska - Japonia [WIADOMOŚCI DNIA]

Jest decyzja KE o postępowaniu przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska przygotowała decyzję o rozpoczęciu postępowania przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Polskie Radio ustaliło nieoficjalnie, że jutro ta decyzja ma być ogłoszona. Stanie się tak na wniosek wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który uważa, że ustawa narusza niezależność SN. Argumentuje, że jego sędziowie są nieusuwalni. Zgodnie z ustawą, 3 lipca część sędziów będzie musiała przejść na emeryturę, jeśli nie poprosi prezydenta o przedłużenie im kadencji. Rozpoczęcie postępowania oznacza, że teraz w oficjalnym liście Komisja poprosi Polskę o wprowadzenie zmian do ustawy.

Szczyt UE w Brukseli dot. migracji

W czwartek rozpoczął się unijny szczyt w Brukseli, podczas którego liderzy państw UE rozmawiają m.in. o migracji do Europy. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki po serii spotkań, "coraz większa liczba państw" przekonuje się do stanowiska Polski w tej sprawie.

Polska wygrywa z Japonią na pożegnanie z mundialem

Wynikiem 1:0 zakończył się mecz Polska - Japonia w ostatnim dniu biało-czerwonych na mistrzostwach świata w Rosji. Tym spotkaniem selekcjoner Adam Nawałka i polscy piłkarze pożegnali się z mundialem, bramkę zdobył Jan Bednarek.

Boeing 787 w biało-czerwonym malowaniu w Warszawie. Asystowały mu F-16

Nowa maszyna LOT-u przyleciała z fabryki Boeinga w Everett koło Seattle w Stanach Zjednoczonych. Malowanie samolotu jest upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, a także promocją Polski na świecie. Gdy maszyna pojawiła się nad terytorium Polski, asystowały jej samoloty F-16.

Nowy sondaż. PiS dalej ze sporą przewagą, Nowoczesna poza Sejmem

Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych wynika, że do Sejmu weszłoby pięć partii: PiS, PO, SLD, Kukiz’15 i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się Nowoczesna. PiS mogłoby liczyć na 37,8 proc. głosów, natomiast druga w sondażu PO - na 24,6 proc.

Pogoda na lato 2018. Prognoza długoterminowa

Lato w Polsce w 2018 roku zapowiada się na ciepłe, a nawet upalne. Jednak według długoterminowej prognozy pogody należy spodziewać się też intensywnych opadów deszczu, ale też burz i gradu.

STUDIO MUNDIAL SPORT.PL. Polska wygrywa z Japonią 1:0, ale zachwytów nie ma. "Skurcz Grosickiego polskim symbolem tego mundialu"

Więcej o: