Dziś nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się ustawą o IPN [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowelizacja ustawy o IPN

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera powiedział, że rząd chce odstąpić od części przepisów w ustawie o IPN.- Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - powiedział w radiowej Jedynce. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dziś do marszałka Sejmu o włączenie do porządku posiedzenia Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Sejm zajmie się odpadami

Dzisiaj odbędzie się dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się pilnymi rządowymi projektami zmian w ustawach dotyczących gospodarki odpadami. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim zabezpieczyć i uporządkować system wydawania zezwoleń i kontroli, jeśli chodzi o odpady. "Jesteśmy na dobrej drodze chwycenia byka za rogi" - mówił szef rządu Mateusz Morawiecki. Rządowe projekty to odpowiedź na serię pożarów składowisk odpadów. Pod koniec maja jeden z nich - w Zgierzu pod Łodzią - był gaszony przez tydzień.

"Mieszkanie na start"

Sejm zajmie się dziś także projektem ustawy "Mieszkanie na start”. Wprowadza on dopłaty do czynszów. To jeden z elementów programu "Mieszkanie plus”. Dopłaty mają obowiązywać od 2019 roku. Program jest przeznaczony dla tych osób, których zarobki są zbyt wysokie, żeby mogli skorzystać z mieszkań socjalnych, ale jednocześnie zbyt niskie, by zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Rząd szacuje, że z programu może skorzystać około 40 procent społeczeństwa.

PiS chce zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad dzisiejszego, posiedzenia Sejmu o rozpatrzenia projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego, która zmienia ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Taką informację przekazała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Jak powiedziała, wnioskiem rano zajmą się: Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Minister środowiska o suszy

Po południu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawi informację o formach pomocy dla rolników, których uprawy ucierpiały z powodu suszy. Z danych resortu wynika, że na prawie dwa i pół tysiąca gmin suszę stwierdzono w około dwóch tysiącach trzystu.

Senat wybierze ławników do Sądu Najwyższego

Senat, który rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie, ma wybrać ławników Sądu Najwyższego. Wczoraj Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała 13 kandydatów na ławników. Zdecydowało o tym poparcie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast senatorowie opozycji wstrzymali się od głosu.
Senatorowie przesłuchali 14 osób, zgłoszonych przez grupę co najmniej 100 obywateli lub organizacje pozarządowe. W gronie zaproszonych na posiedzenie była jeszcze jedna osoba, ale nie stawiła się przed komisją.

Zobacz też: Pogoda na środę

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o: