Recep Tayyip Erdogan wygrywa wybory, w Turcji znika urząd premiera [WIADOMOŚCI DNIA]

Wybory w Turcji - Recep Tayyi Erdogan z pełnią władzy

Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w przyspieszonych wyborach prezydenckich, a jego partia AKP zdecydowanie wygrała wybory parlamentarne. Od dzisiaj w Turcji znika urząd premiera, a kompetencje szefa rządu przechodzą w ręce prezydenta. Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że prezydent będzie miał władzę absolutną. Opozycja twierdzi, że doszło do fałszerstw wyborczych. Erdogan zapowiedział "walkę z terrorystami" i "wyzwalanie syryjskiego terytorium".

Marek Kuchciński spotka się z przewodniczącym niemieckiego parlamentu

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble będzie w Warszawie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W miniona środę miało dojść do spotkania w zamku Hambach w Niemczech prezydiów parlamentów Polski i Niemiec z udziałem Wolfganga Schaeuble i Marka Kuchcińskiego, ale strona polska odwołała je. Schäuble spotka się też z Mateuszem Morawieckim. 

Spotkanie unijnych ministrów obrony

Ściślejsza współpraca wojskowa to jeden z tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w Luksemburgu. Szefowie resortów mają też rozmawiać o relacjach Unii Europejskiej z NATO. Nie jest wykluczone, że zostaną poruszone tematy, których nie ma w programie spotkania.

Wyrok w procesie Radosława Sikorskiego z Jarosławem Kaczyńskim

Sąd Okręgowy w Warszawie wyda dziś wyrok w procesie cywilnym, który były szef dyplomacji Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Sikorski pozwał Kaczyńskiego za słowa, w których szef PiS zarzuca mu "zdradę dyplomatyczną" ws. działań po katastrofie smoleńskiej. Sprawa toczy się od grudnia 2016 roku.

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Rynek pracy, szkolnictwo, gospodarka, nowoczesne technologie czy energetyka - to tylko część tematów, jakie maja być poruszane na rozpoczynającym się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju. Pierwszego dnia Forum odwiedzą między innymi premier Mateusz Morawiecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Pogoda w poniedziałek 25.06: będzie cieplej, ale wciąż deszczowo.

Więcej o: