Niebezpieczny początek astronomicznego lata. Burze i trąby powietrzne [WIADOMOŚCI DNIA]

Astronomiczne lato

O godzinie 12.07 Słońce wejdzie w znak Raka i tym samym na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Pierwszy dzień lata będzie najdłuższym dniem w roku, potrwa 16 godzin i 47 minut. Dni - choć powoli - będą stawać się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego. Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada 22 czerwca.

Pogoda w czwartek

Pogoda w czwartek jeszcze upalna, ale czekają nas burze i grad. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia dla wszystkich województw. Temperatura maksymalna od 25-27 st. na północy do 28-30 st. na pozostałym obszarze kraju i do 31 st. miejscami na południowym zachodzie i południu kraju. Synoptycy nie wykluczają również trąb powietrznych w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim.

Polsko-brytyjskie konsultacje w Warszawie

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych z Polski i Wielkiej Brytanii spotkają się dziś w Warszawie. Ministrowie Mariusz Błaszczak i Jacek Czaputowicz omówią ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami relacje z zakresu bezpieczeństwa oraz wzajemną współpracę na forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz w NATO.

Multimedialne Muzeum na 100-lecie niepodległości

Prezydent Andrzej Duda otworzy przed Pałacem Prezydenckim Multimedialne Muzeum na 100-lecie niepodległości. Dzięki m.in. dotykowym ekranom będzie można poznać dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które wpłynęły na budowanie niepodległej Polski. Muzeum będzie można oglądać dziś do 20.00 i jutro od 10.00 do 16.00. Potem ekspozycja wyruszy w podróż po Polsce, do końca roku odwiedzi 56 miejscowości.

Grupa Wyszehradzka w Budapeszcie

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie. W rozmowach, których głównym tematem ma być kwestia migracji, obok premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji uczestniczyć będzie także kanclerz Austrii, która w lipcu obejmie prezydencję w Unii Europejskiej.

Przepisy o delegowaniu pracowników

Unijni ministrowie pracy mają zatwierdzić przepisy o ograniczeniu delegowania pracowników. Sprzeciwiała im się m.in. Polska. Okres delegowania ma wynosić 12 miesięcy z możliwością wydłużenia o pół roku. Po tym okresie pracownicy będą objęci prawem pracy kraju, do którego zostali wysłani. Według przeciwników regulacji rozeznanie się w przepisach, które różnią się w zależności od kraju, będzie trudne.

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o: