Głosowania w Sejmie; Stephen Hawking spocznie obok Darwina i Newtona [WIADOMOŚCI DNIA]

Sejm zagłosuje ws. zmian w Kodeksie wyborczym

W Sejmie posłowie będą głosować m.in. nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym. Realizuje on postulaty zgłaszane przez PKW. Chodzi m.in o skrócenie procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na okręgi wyborcze, powoływanie urzędników wyborczych oraz o transmisje i nagrywanie przebiegu głosowania w lokalach wyborczych. 

Stephen Hawking spocznie w Opactwie Westminsterskim

Dziś pożegnanie Stephena Hawkinga - znanego brytyjskiego fizyka. Urna z prochami zostanie złożona w Opactwie Westminsterskim, w sercu brytyjskiej stolicy. Prochy fizyka spoczą ną obok sir Izaaka Newtona i Karola Darwina. Na uroczystości przemówią Benedict Cumberbatch - aktor grający zmarłego fizyka w filmie "Hawking", oraz brytyjski astronauta Tim Peake.

Ryszard Petru stworzy nowe koło poselskie

Były lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział na dzisiaj utworzenie nowego koła poselskiego. W maju z Nowoczesnej - oprócz Petru - odeszły także Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt. Zgodnie z regulaminem Sejmu koło poselskie musi liczyć co najmniej trzech członków.

Dziś wyniki egzaminy gimnazjalnego

Uczniowie trzecich klas gimnazjów poznają dzisiaj wyniki egzaminu gimnazjalnego. Trzydniowy egzamin uczniowie pisali w kwietniu. Wyniki egzaminu uczniowie mogą sprawdzać na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Tu po podaniu swojego numeru PESEL i wpisaniu wcześniej otrzymanego w szkole hasła, uczeń sprawdzi ile punktów otrzymał z każdej części egzaminu, czyli z części humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej i języka obcego.

Grecja. Protesty przeciwko porozumieniu ws. nazwy Macedonii

W Grecji rozpoczynają się dziś protesty przeciwko porozumieniu z rządem w Skopje. Chodzi o nową nazwę dla sąsiadującego z Grecją kraju. Ma nią być Republika Północnej Macedonii. Kompromis w tej sprawie osiągnęli w tym tygodniu premierzy obu państw Zoran Zaew i Aleksis Tspiras. W weekend ma nastąpić podpisanie porozumienia. Protesty przeciwko porozumieniu odbywają się też w Skopje. 

Minister Gowin bronił w Sejmie swojej reformy szkolnictwa wyższego

Więcej o: