Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim; wycofane kandydatury z KRS [WIADOMOŚCI DNIA]

Debata o Polsce i reformie sądownictwa w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się kolejna debata o Polsce, praworządności i reformach sądownictwa. Komisję Europejską reprezentował jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans. - Jest gotowość po stronie władz polskich do poprawy ustaw o sądownictwie. Z żalem muszę powiedzieć, że mimo zmian ustawodawczych, główne obawy przedstawione przez Komisję Europejską nie zostały uwzględnione - mówił Timmermans. Wiceszef KE podczas przemówienia popełnił drobną wpadkę.

Fundacja Rydzyka dostanie 100 mln z resortu?

Tygodnik "Nie" dotarł do umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i fundacją Tadeusza Rydzyka. Z umowy wynika, że resort przeznaczy 100 mln zł na budowę i utrzymanie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Resort w odpowiedzi na nasze pytanie stwierdził, że publikacja tygodnika zawiera nieprawdziwe informacje. 

KRS. 21 osób wycofało swoje kandydatury

Aż 21 osób wycofało swoje kandydatury na stanowiska sędziowskie w KRS. W rozmowie z Gazeta.pl rzecznik KRS dr Maciej Mitera wyjaśnia, że wspomniani kandydaci, to "najpewniej" osoby, które wcześniej zgłaszały swoje kandydatury. -Najpewniej za tzw. wcześniejszej Rady zgłosiły swoje kandydatury - mówi i dodaje, że to jeszcze KRS w poprzednim składzie (przed skróceniem przez Sejm kadencji części członków Rady) rozpoczęła rozpoznawanie ich spraw.

Mateusz Morawiecki spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim

Według informacji "Super Expressu" w poniedziałek Mateusz Morawiecki odwiedził na Żoliborzu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tematem rozmów miała być niewielka rekonstrukcja rządu. Mateusz Morawiecki ma się bowiem domagać wyrzucenia ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Rozmówca z PiS powiedział tabloidowi, że "dymisji pewna może być też wicepremier Beata Szydło".

Marsz Niepodległości. Policja odpowiada na list Adama Bodnara

Policja odpowiedziała na list Rzecznika Praw Obywatelskich  Adama Bodnara, w którym zarzucał policji, że nie reagowała odpowiedni na agresywnych uczestników Marszu Niepodległości. Komendant główny policji stwierdził w odpowiedzi, że policja reagowała zgodnie z "taktyką"

Więcej o: