Dziś decyzje NATO ws. wzmacniania bezpieczeństwa Europy [SKRÓT DNIA]

  1. Ministrowie obrony krajów NATO mają zaakceptować nową strukturę dowodzenia. NATO ma stworzyć dwa centra logistyczne - jedno w amerykańskim Norfolk, a drugie w Ulm w Niemczech. Mają one pomóc w sprawnym przerzucie żołnierzy i sprzętu w miejsce ewentualnego konfliktu. Ministrowie zdecydują także o zwiększeniu gotowości bojowej żołnierzy wszystkich krajów NATO.
  2. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis przylatuje dziś do Warszawy. Wizyta ma związek z piątkowym szczytem tak zwanej Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego współgospodarzami są Polska i Rumunia. Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO, czyli Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria, a także Litwa, Łotwa i Estonia.
  3. W Senacie odbędzie się głosowanie nad obniżeniem uposażeń posłów i senatorów. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, którą Sejm przyjął w maju przewiduje obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20 procent.
  4. W Janowie Podlaskim polscy biskupi rozpoczynają trzydniowe obrady. Podczas 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zajmą się m.in. Synodem o młodzieży, ochroną danych osobowych i programem duszpasterskim na lata 2019-2022.
  5. 46 migrantów, prawdopodobnie Etiopczyków, utonęło u wybrzeży Jemenu. 16 osób uznaje się zaginionych. Łódź, którą wypłynęli we wtorek z portu w Somalii. wywróciła się w Zatoce Adeńskiej/ Na pokładzie znajdowało się co najmniej sto osób. Jak twierdzą świadkowie, powodem wypadku była panika, która wybuchła, kiedy łódź zaczęła być zalewana przez wysokie fale.