4-dniowe obrady Sejmu, brytyjski parlament o ustawie o IPN [SKRÓT DNIA]

  1. Dziś rozpoczyna się zaplanowane na 4 dni posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. wnioskami PO o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremier do spraw społecznych Beaty Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.
  2. W brytyjskim parlamencie debata o polskiej ustawie o IPN. Grupa deputowanych będzie dyskutować nad rozwiązaniami pozwalającymi na karanie więzieniem za twierdzenia, jakoby naród lub państwo polskie były współodpowiedzialne za Holocaust.
  3. Z dwudniową wizytą przylatuje do Polski prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką. W Pałacu Prezydenckim zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.
  4. Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold zajmie się działalnością Biura Ochrony Rządu w kontekście funkcjonowania gdańskiej spółki. Zeznania złoży na posiedzeniu zamkniętym b. funkcjonariusz tej służby Dariusz Palczewski, a po południu na części jawnej były szef BOR-u generał Marian Janicki.
  5. W Luksemburgu kolejna unijna narada ministerialna w sprawie migracji i automatycznego podziału uchodźców i kolejny raz bez decyzji. Nie ma obecnie jednomyślnej zgody na prawo azylowe, co potwierdzą ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów.