USA na wojnie handlowej z UE i sąsiadami; ważna dla Polski rozprawa w unijnym trybunale [SKRÓT DNIA]

  1. O 6:00 rano czasu polskiego weszły w życie amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium z Europy, Kanady i Meksyku. Według Białego Domu mają one "chronić amerykańskich producentów" przed nadprodukcją tych surowców na świecie. Kraje objęte cłami zapowiedziały kroki odwetowe w postaci własnych ceł. Mówi się o wojnie handlowej.
  2. Komisja Europejska przedstawi dziś propozycje podziału pieniędzy na rolnictwo w nowym, unijnym budżecie po 2020 roku. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nasz kraj otrzyma około ośmiu miliardów euro z funduszu rozwoju obszarów wiejskich, to o 3 miliardy euro mniej niż w obecnym budżecie.
  3. W unijnym Trybunale Sprawiedliwości odbędzie się dziś wysłuchanie w sprawie wniosku irlandzkiego sądu dotyczącego reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie wstrzymali ekstradycję Polaka, bo mają wątpliwości czy może on liczyć na uczciwy proces. Dlatego zwrócili się z prośbą do Trybunału o opinię.
  4. Dziś zostanie przeprowadzona sekcja zwłok radnego z Głogowa Pawła Chruszcza. Ciało 42-latka zostało znalezione w lesie w gminie Pęcław. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn powiedziała IAR, że dopiero sekcja pozwoli na ustalenie przyczyny zgonu radnego. Ustalane będą też okoliczności jego śmierci.
  5. Prezydent Włoch Sergio Mattarella desygnował bezpartyjnego profesora Giuseppe Contego na premiera. Zaprzysiężenie nowego rządu, utworzonego przez antysystemowy Ruch 5 Gwiazd i eurosceptyczną Ligę odbędzie się dziś.