75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [SKRÓT DNIA]

  1. 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W południe w Warszawie przy Pomniku Bohaterów Getta rozpoczną się państwowe uroczystości, w których weźmie udział Andrzej Duda. W stolicy odbędą się również niezależne obchody, które rozpoczną się o godzinie 11 przy tablicy pamięci Szmula Zygielbojma.
  2. O godzinie 10 mają rozpocząć się rozmowy przedstawicieli resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych, zgodnie z propozycją wiceministra Krzysztofa Michałkiewicza. Grupa rodziców kontynuuje rozpoczętą w środę pikietę w Sejmie.
  3. Drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie zmierzą się z zadaniami z części matematyczno-przyrodniczej. Do egzaminu przystąpiło prawie 350 tysięcy uczniów. Uczniowie wyniki poznają 15 czerwca. W piątek napiszą egzamin z języków obcych.
  4. Izrael obchodzi 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w środę po zachodzie słońca podniesieniem flagi narodowej. Zaraz potem odbyła się defilada wojskowa, rozpalono też pochodnię symbolizującą osiągnięcia państwa.
  5. Miguel Diaz-Canel w czwartek zostanie ogłoszony nowym prezydentem Kuby. Dotychczasowy wiceprezydent zastąpi odchodzącego po dziesięciu latach Raula Castro. Wybory nowego szefa państwa kończą symbolicznie blisko 60-letni okres władzy sprawowanej przez rodzinę Castro.