Unijny Trybunał ogłosi wyrok ws. wycinki w Puszczy; doniesienia o nalotach w Syrii [SKRÓT DNIA]

  1. Unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi dziś wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. Sędziowie mają orzec, czy Polska złamała unijne prawo decydując się na wycinkę. Tak uważa Komisja Europejska, która skierowała pozew.
  2. Dziś prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powoła Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Po powołaniu przewidziane jest wystąpienie prezydenta.
  3. W Syrii mogło dość do kolejnego nalotu - informują izraelskie media. W nocy słychać było wybuchy w bazach lotniczych pod Damaszkiem i Homs. Jednak władze Syrii przekazały agencji DPA, że systemy obrony przeciwlotniczej zostały uruchomione przez fałszywy alarm.
  4. Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat sytuacji w Syrii. To reakcja na naloty wymierzone w cele wojskowe rządu Baszara al-Asada. Atak został przeprowadzony przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję.
  5. Stany Zjednoczone nie wprowadzą na razie dodatkowych sankcji wobec Rosji. Plan ich nałożenia został zablokowany przez prezydenta Donalda Trumpa. O planie wprowadzenia nowych sankcji mówiła w niedzielę ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Nikki Haley.