Przesłuchanie Komorowskiego w PK, spotkanie prezydentów Polski i Izraela [SKRÓT DNIA]

  1. Były prezydent Bronisław Komorowski złoży zeznania w Prokuraturze Krajowej w ramach jednego z postępowań "okołosmoleńskich". Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli w sekcjach ofiar katastrofy.

  2. W Oświęcimiu spotkają się prezydenci Polski i Izraela. Andrzej Duda i Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W planie wizyty przewidziano też dwustronne spotkanie prezydentów i wspólne oświadczenia dla mediów. 

  3. Sejm ma dziś głosować zgodę na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla posła Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej. Posłowie mają też zdecydować o ewentualnym wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz odpowiedzialności karnej, Ryszarda Petru - także z Nowoczesnej.

  4. Dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie brytyjskiego rządu w sprawie Syrii. Według mediów Theresa May ma na nim poprosić swoich ministrów o poparcie dla zaangażowania się w reakcję na atak chemiczny w syryjskim mieście Duma. Wcześniej uderzeniem w reżim, wspierany przez Moskwę, zagroziły Stany Zjednoczone.

  5. Posłowie będą kontynuować prace nad zmianami w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości - o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, o Trybunale Konstytucyjnym i o Sądzie Najwyższym. Prace będą się odbywać na sali plenarnej oraz w komisjach sejmowych.