Macierewicz prezentuje nowy raport, Sejm o ustawach sądowych [SKRÓT DNIA]

  1. Podkomisja smoleńska przedstawi Raport Techniczny. Jego prezentacja rozpocznie się o 13.00. Antoni Macierewicz, szef podkomisji, mówił, że przyczyną katastrofy musiała być eksplozja w centropłacie rządowego samolotu, spowodowana przez ładunki wybuchowe. Dodał, że w poprzednich raportach, dotyczących wydarzeń sprzed 8 lat, pominięto analizę materiału dowodowego.

  2. Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o SN. W środę rano sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która umożliwi publikację trzech rozstrzygnięć TK z marca, lipca i listopada 2016 roku.

  3. Mark Zuckerberg przez prawie 5 godzin zeznawał w amerykańskim Kongresie w sprawie afery Cambridge Analytica. W sprawie Cambridge Analytica poinformował m.in., że nadal trwa sprawdzanie liczby poszkodowanych. Odnosząc się do rosyjskich manipulacji Mark Zuckerberg powiedział, że fałszywe konta cały czas są lokalizowane i blokowane. Kontrolą zajmuje się obecnie 15 tysięcy pracowników Facebooka.

  4. Dziś odbędzie się pogrzeb Zbigniewa Łapińskiego, pianisty, kompozytora i akompaniatora. O godzinie 14.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach zostanie odprawiona msza żałobna, a następnie pianista spocznie na Cmentarzu Powązkowskim. Zmarł 2 kwietnia. Miał 70 lat.

  5. Polska, Izrael i Stany Zjednoczone wspólnie oddadzą dziś hołd ofiarom Holokaustu. Ceremonia odbędzie się w siedzibie amerykańskiego Departamentu Stanu. Dzień Pamięci o Holokauście, po hebrajsku Yom HaShoah, obchodzony jest od 1951 roku. Tego dnia mieszkańcy Izraela i Żydzina całym świecie oddają hołd 6 milionom ofiar Holokaustu. Obchodzony jest 27 dnia miesiąca Nisan, który w tym roku wypada 12 kwietnia.