Frans Timmermans przyjedzie do Polski rozmawiać o reformie sądownictwa [SKRÓT DNIA]

  1. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans złoży dziś wizytę w Polsce. W Warszawie przewidziano jego spotkania z premierem, szefem MSZ, prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, a także przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, resortu sprawiedliwości oraz środowisk prawniczych i akademickich. Celem wizyty są rozmowy o założeniach i przebiegu reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.
  2. O godzinie 10. rozpocznie się posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold, na którym zeznania złoży funkcjonariuszka ABW. Pierwotnie jej przesłuchanie miało odbyć się 3 tygodnie temu, jednak z powodu problemów technicznych można było usłyszeć jej prawdziwy głos, który miał być utajniony. Komisja musiała przerwać posiedzenie.
  3. Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zdecyduje dziś o losie kamienicy przy Skaryszewskiej 11 na Pradze Południe. O godzinie 10-ej gremium pod przewodnictwem Patryka Jakiego spotka się na posiedzeniu niejawnym. Decyzja ma zostać ogłoszona podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano na godzinę 11.30.
  4. Prawdopodobnie dziś po południu zbierze się Rada Bezpieczeństwa by omówić sytuację w syryjskiej Wschodniej Ghucie. Według światowych mediów w ataku chlorowym na miasto Duma - ostatni bastion rebeliantów mogło zginąć nawet 150 osób. Według syryjskiej opozycji za atakiem stać mają siły rządowe.
  5. W Sejmie o godzinie 12.00 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki. Tablica znajduje się w holu głównym przy wejściu do Sejmu, obok tablicy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II w parlamencie w czerwcu 1999 roku.