W życie wchodzi ustawa o SN, rusza proces Mourada T. schwytanego w Rybniku [SKRÓT DNIA]

  1. 3 kwietnia, we wtorek, w życie wchodzi znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym. Wprowadza ona między innymi możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. Przewiduje też, że sędziowie, którzy ukończą 65 lat, przejdą w stan spoczynku, chyba, że prezydent zgodziłby się - na ich wniosek - na przedłużenie pracy.

  2. W Sądzie Okręgowym w Katowicach rozpocznie się proces Marokańczyka Mourada T., członka tzw. Państwa Islamskiego, współpracownika zamachowców z Paryża, który został złapany w 2016 roku przez ABW. Sprawa Mourada T. jest pierwszą w Polsce dotyczącą bezpośredniego współpracownika ważnej osoby w strukturach IS. Czytaj więcej>>>

  3. W Stanach Zjednoczonych odbędzie się szczyt krajów bałtyckich. W Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem spotkają się przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii. W rozmowach będą uczestniczyć prezydenci Litwy - Dalia Grybauskaite, Łotwy - Raimonds Vejonis oraz Estonii - Kersti Kaljulaid. W Białym Domu szefowie państw podpiszą między innymi wspólną deklarację polityczną.

  4. W stolicy Turcji, Ankarze, odbędzie się spotkanie rosyjsko-tureckiej Rady Współpracy Wysokiego Szczebla. Pojawią się tam prezydenci Turcji Recep Tayyip Erdogan i Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, którzy wspólnie mają wziąć udział w uruchomieniu pierwszego bloku elektrowni atomowej Akkuyu. Putin podczas wizyty w Turcji ma spotkać się także z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim.

  5. 78 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęto wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę.