Wielkanocne zawieszenie broni w Donbasie, Wielki Piątek w Kościele [SKRÓT DNIA]

  1. Od piątku w Donbasie powinno zacząć obowiązywać wielkanocne zawieszenie broni. Umówiono się co do tego w ramach obradującej w Mińsku trójstronnej grupy kontaktowej. Poparcie wobec świątecznego wstrzymania ognia wyrazili przywódcy krajów tak zwanej normandzkiej czwórki (Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja). Obecne zawieszenie broni to 13. wstrzymanie ognia, które wprowadzane jest w Donbasie.
  2. Dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to dzień zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W Kościele katolickim nie jest sprawowana żadna msza. Wieczorem wierni uczestniczą natomiast w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na zakończenie której udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publicznie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek katolików obowiązuje zachowanie ścisłego postu. Ołtarze w tym dniu są pozbawione obrusów, puste tabernakulum jest otwarte, wygasza się wieczną lampkę.
  3. Podróżni korzystający z linii lotniczych Air France muszą się w piątek uzbroić w cierpliwość i przygotować na opóźnienia. Pracownicy francuskiego przewoźnika strajkują. W akcji protestacyjnej udział biorą wszystkie kategorie zawodowe zatrudnionych w Air France. Według dyrekcji linii lotniczych, strajkować ma co trzeci pilot. 
  4. Papież odprawi w bazylice watykańskiej nabożeństwo Męki Pańskiej. Wieczorem w Koloseum będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Franciszek powierzył napisanie rozważań grupie młodych rzymian.Teksty rozważań czternastu stacji Drogi Krzyżowej przygotowało wspólnie piętnaścioro młodych osób w wieku od 16 do 27 lat.