Ambasador USA przy ONZ: Za atak na Skripala odpowiada Rosja [SKRÓT DNIA]

  1. Wielka Brytania poinformowała Radę Bezpieczeństwa ONZ o ustaleniach ws. otrucia rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley oświadczyła, że według jej kraju za atak na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii odpowiada Rosja. Haley dodała, że Rada powinna podjąć działania w tej sprawie i uznać odpowiedzialność Moskwy. 
  2. Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi dziś sytuację na okupowanym przez Rosję Krymie. Nieformalne spotkanie zorganizowano na wniosek Polski, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, we współpracy z Ukrainą.
  3. Odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas narady będzie mowa m.in. o planach modernizacyjnych armii i koordynacji działań na linii prezydent - minister obrony.
  4. Sejmowa komisja ustawodawcza zajmie się zaopiniowaniem prezydenckiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o IPN. Podpisana przez Andrzeja Dudę i skierowana do TK ustawa stanowi, że za przypisywanie polskiemu narodowi odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie wojenne grozi grzywna lub kara więzienia.
  5. W Watykanie rozpocznie się proces b. prezesa banku watykańskiego Agnelo Caloi i jego prawnika Gabriele Luizzo. Są oskarżeni o spowodowanie strat szacowanych na 50 mln euro. Mieli sprzedawać nieruchomości poniżej wartości spółkom w rajach podatkowych. Spółki miały odsprzedawać te nieruchomości po rynkowej cenie dzieląc się zyskiem z oskarżonymi.