Zespół do spraw relacji polsko-izraelskich wraca do kraju z Izraela (SKRÓT DNIA)

  1. Szefowa brytyjskiego rządu wygłosi po południu przemówienie programowe na temat Brexitu. Theresa May przedstawi wizję przyszłych relacji gospodarczych Londynu z Unią Europejską. Treść przemówienia to efekt długich negocjacji wewnątrz brytyjskiego gabinetu, który jest w tej sprawie podzielony.
  2. Rządowy zespół do spraw relacji polsko-izraelskich kończy dziś wizytę w Izraelu. W planach są kolejne spotkania w podobnym formacie.
    Pięcioosobowa delegacja z Polski, na czele z wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Cichockim, wyleci z Tel Awiwu około 10.00 naszego czasu.
  3. W Budapeszcie trwa szczyt parlamentarny krajów Grupy Wyszehradzkiej. W stolicy Węgier spotkali się przewodniczący parlamentów Węgier, Słowacji, Czech i Polski, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przewodniczący parlamentów rozmawiają o zwiększeniu roli poszczególnych krajów Unii Europejskiej w tworzeniu unijnego prawa i poszerzeniu europejskiej wspólnoty.
  4. W Paryżu odbędzie się wieczorem gala Cezarów - rozdania prestiżowych nagród kina francuskiego. Będzie to 43. odsłona tej imprezy, którą niektórzy nazywają "francuskimi Oscarami". W wielu opiniach, w roli faworyta w kategorii "najlepszy film ubiegłego roku" wymieniana kandydatura obrazu Alberta Dupontela "Do zobaczenia tam w górze".
  5. Dokładnie 25 lat temu W Warszawie zarejestrowano fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. WOŚP powstał z inicjatywy Jerzego Owsiaka, Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beaty Bethke. Podczas pierwszej zbiórki WOŚP zebrano sumę 1,5 mln dolarów.