Duda wręczy nominacje generalskie; polska delegacja w Izraelu [SKRÓT DNIA]

  1. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się apele pamięci i wydarzenia kulturalno-historyczne. Prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie na pierwszy i kolejne stopnie generalskie i admiralskie 14-tu oficerom. Wśród awansowanych są szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy: generalny i operacyjny rodzajów Sił Zbrojnych. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  2. Rządowy zespół do spraw relacji polsko-izraelskich spotka się w Jerozolimie ze swoim izraelskim odpowiednikiem. Rozpoczęcie dialogu zaplanowano na kwadrans przed godziną 15 w siedzibie izraelskiego MSZ. Rzecznik rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że zespół odpowie na „wszystkie wątpliwości Izraela” dotyczące ustawy o IPN. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  3. Wchodzi w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w tym roku handlowe będą po dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym - po jednej na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można tylko przez siedem niedziel w roku. Pierwsza niedziela wolna od handlu przypada 11 marca.
  4. Parlament Europejski będzie wybierał swojego nowego wiceprzewodniczącego. Ma zastąpić odwołanego z tej funkcji Ryszarda Czarneckiego. Kandydatem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów jest Zdzisław Krasnodębski. Głównym kontrkandydatem jest Estończyk Indrek Tarand, zgłoszony przez Zielonych.
  5. W Parlamencie Europejskim będzie głosowana rezolucja dotycząca Polski. Ma być poparciem dla działań Komisji Europejskiej, która w grudniu rozpoczęła pierwszy etap procedury dotyczącej uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.
    Projekt rezolucji jest czteropunktowy. Europosłowie deklarują w nim, że z zadowoleniem przyjęli grudniową decyzję Komisji i że wspierają ją w działaniach.