Departament Stanu USA ostro skrytykował ustawę o IPN [SKRÓT DNIA]

  1. Amerykański Departament Stanu wyraził zaniepokojenie nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, której celem jest walka z określeniami typu „polskie obozy śmierci”. Rzeczniczka Departamentu oświadczyła, że "przyjęcie zapisów ustawy zagrozi relacjom Polski nie tylko z Izraelem, ale i ze Stanami Zjednoczonymi". CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  2. Przewodniczący grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydują, czy na sesji plenarnej będzie głosowany wniosek o odwołanie z funkcji wiceszefa Europarlamentu Ryszarda Czarneckiego. Domaga się tego pięć frakcji z siedmiu za jego słowa wypowiedziane pod adresem europosłanki Róży Thun. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  3. Minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny spotka się z przedstawicielami lekarzy rezydentów. Rozmowy rozpoczną się po południu (godz. 17.00) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Młodzi lekarze domagają się między innymi szybszego wzrostu nakładów na służbę zdrowia.
  4. Służba Ochrony Państwa zastępuje od dzisiaj Biuro Ochrony Rządu. Będzie to formacja wyspecjalizowana w ochronie najważniejszych osób i obiektów w państwie, liczniejsza niż BOR i wyposażona w nowe narzędzia. Sejm powołał SOP ustawą z grudnia 2017 r.
  5. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia dla woj. wielkopolskiego. Oznacza to przekroczenie stanów ostrzegawczych na niektórych stacjach wodowskazowych (w Śremie i Lądzie), przekroczenie stanów alarmowych (Czarnków) i utrzymanie stanów ostrzegawczych i alarmowych m.in. w Pile, Wyrzysku i Obornikach.