Trump do Kima: mój guzik atomowy jest większy; w Sejmie o sprawie opt-outów [SKRÓT DNIA]

  1. O 14.00 zbierze się sejmowa komisja zdrowia, która zajmie się "sprawą skali i skutków wypowiedzianych klauzul opt-out" przez lekarzy rezydentów. W posiedzeniu komisji ma wziąć udział minister Konstanty Radziwiłł.
  2. Mój guzik atomowy jest większy i skuteczniejszy - w ten sposób Donald Trump odpowiedział na deklarację Korei Północnej, że stała się mocarstwem atomowym. We wpisie na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych podał też w wątpliwość skuteczność koreańskiej broni jądrowej.
  3. Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Budapeszcie z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta premiera - nie licząc udziału w grudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
  4. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Iranka Shirin Ebadi, zaapelowała do swoich rodaków, by nie wahali się nadal protestować przeciwko władzom. W kilka miastach Iranu od tygodnia trwają antyrządowe demonstracje, wywołane przez podwyżki cen żywności i paliwa. Zginęło w nich ponad 20 osób.
  5. Kim Dzong-Un zarządził otwarcie "gorącej linii" z Koreą Południową o godzinie 7.30. Korea Północna informuje, że omówione mają zostać kwestie dialogu między dwoma krajami. Chodzi o udział Korei Północnej w igrzyskach olimpijskich, które w lutym odbędą się w Korei Południowej.