Prezydent Duda leci do Wietnamu; Papież odwiedzi Mjanmę i Bangladesz [SKRÓT DNIA]

  1. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczynają dziś oficjalną wizytę w Wietnamie. Polskiej parze prezydenckiej towarzyszą przedstawiciele rządu oraz 65 przedsiębiorców wchodzących w skład misji biznesowej. Czterodniową wizytę prezydenta zdominują rozmowy polityczne i gospodarcze.
  2. Premier Beata Szydło dziś w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu w formacie 16+1. To platforma współpracy krajów Europy Środkowej i Wschodniej z Chinami. Pierwszy szczyt krajów regionu i Chin odbył się w Warszawie w 2012 roku.
  3. Dziś papież Franciszek rozpocznie 21. zagraniczną podróż apostolską - poleci do Azji południowo-wschodniej. Ojciec Święty odwiedzi Mjanmę (dawniej Birma) i Bangladesz. W Mjanmie od miesięcy prowadzona jest czystka etniczna wobec muzułmańskiej mniejszości Rohindża. 600 tys. ludzi uciekło do sąsiedniego Bangladeszu.
  4. Na dziś rząd zaplanował przeprowadzenie drugiej tury konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o jawności życia publicznego. Wstępne założenia tej propozycji prezentował w ubiegłym miesiącu minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
  5. Warszawski sąd okręgowy ogłosi dziś decyzję w sprawie odszkodowań za wadliwe silniki w samochodach marki Volkswagen. Chodzi o zgodę na rozstrzyganie w polskim sądzie pozwu zbiorowego wobec niemieckiego koncernu samochodowego.