Sejm zagłosuje nad zmianami w samorządach i handlem w niedzielę; rusza Black Friday [SKRÓT DNIA]

  1. Ostatni dzień posiedzenia Sejmu. W czterogodzinnym bloku głosowań posłowie mają zająć się wnioskami opozycji o odrzucenie prezydenckich projektów ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Sejm ma też zadecydować o dalszych losach przygotowanych przez PiS propozycjach zmian w Kodeksie wyborczym i ustawach określających funkcjonowanie samorządów, propozycji kar finansowych dla parlamentarzystów oraz obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele.
  2. Rusza wielkie święto zakupów. Black Friday - Czarny Piątek to dzień, w którym sklepy na całym świecie organizują masowe wyprzedaże. W wielu miejscach Czarny Piątek zaczął się jednak wcześniej - wyprzedaże już trwają. Jeszcze do niedawna promocje obowiązywały głównie w USA, ale w tym roku Polscy konsumenci mają szansę na Black Friday z prawdziwego zdarzenia. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
  3. Wieczorem w siedzibie PiS odbyło się spotkanie kierownictwa partii z Jarosławem Kaczyńskim. Wzięli w nim udział m.in. wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, szef MON Antoni Macierewicz i wiceprezes PiS Adam Lipiński. Jak donosił TVN24, ten ostatni pytany o przyczyny spotkania odpadł: "nie wiem, prezes mnie zawezwał". Najdłużej w siedzibie pozostał Morawiecki. Premier Beata Szydło była nieobecna, jest aktualnie w Paryżu.
  4. Główny Urząd Statystyczny poinformuje o poziomie bezrobocia w październiku. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że bezrobocie na koniec ubiegłego miesiąca wyniosło 6,6 procent wobec 6,8 procent we wrześniu. Spadek bezrobocia wynika między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej, a także z obniżenia wieku emerytalnego od października.
  5. Przedstawiciele 28 unijnych krajów i sześciu państw zza wschodniej granicy spotkają się dziś w Brukseli, by omówić przyszłą współpracę. Jednodniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. Współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego została rozpoczęta w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji i obejmuje Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan i Białoruś.