Policjanci przed komisją ds. Amber Gold; ministrowie finansów UE o Paradise Papers [SKRÓT DNIA]

  1. Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold rozpoczyna prace związane z badaniem działalności policji i służb specjalnych. O godzinie 10.00 zeznania złoży była funkcjonariuszka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Anna Fołta-Nowacka, a po południu były policjant tej samej jednostki Maciej Zajda.
  2. Unijni ministrowie finansów mają dziś rozmawiać w Brukseli o walce z rajami podatkowymi i o pracach nad czarną listą takich oaz. Program spotkania zmieniono w ostatniej chwili, po publikacji Paradise Papers. Komisja Europejska uważa, że ta publikacja to sygnał ostrzegawczy dla unijnych krajów.
  3. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapadnie na nim decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Od poziomu stóp zależy oprocentowanie lokat i kredytów. Można się spodziewać, że w tym miesiącu stopy nie zostaną zmienione. 
  4. Sprawca masakry z Teksasie mógł legalnie kupić broń z powodu zaniedbania ze strony amerykańskich Sił Powietrznych. Wojsko nie przekazało do centralnej bazy danych FBI informacji o przeszłości kryminalnej napastnika, który w niedzielę zastrzelił w kościele w Sutherland Springs 26 osób i ranił 20.
  5. Rząd zajmie się dziś sprawą Centralnego Portu Lotniczego. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący uchwały o przyjęciu koncepcji przygotowania i realizacji portu lotniska.