90 proc. za niepodległością w katalońskim referendum; CBŚP rozbiło "grupę Suchego" [SKRÓT DNIA]

  1. W Katalonii 90 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością regionu. Zebrano 2 miliony 262 tysiące głosów - mniej niż połowę (5 milionów 300 tysięcy uprawnionych). Dane są jednak niepełne, bo policja zamknęła prawie 400 lokali referendalnych i zarekwirowała urny z głosami. W starciach z blokującą referendum policją rannych zostało ponad 800 osób.
  2. CBŚP rozbiło "grupę Suchego". Zatrzymano 43 osoby, a w akcji policji w kraju i za granicą wzięło udział ponad 330 funkcjonariuszy. Gangsterzy handlowali narkotykami, nielegalnym tytoniem, byli odpowiedzialni za kradzieże luksusowych samochodów i handlowali karabinami maszynowymi.
  3. Dziś Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska w Sztokholmie około 11.30 poda nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Będą to nobliści w dziedzinie fizjologii i medycyny. Do piątku poznamy nazwiska kolejnych laureatów.
  4. Dziś mija 73. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. W stolicy zaplanowano uroczystości będące symbolicznym zakończeniem powstańczych obchodów. Ich ostatnim akordem będzie godzina 18:00 i zgaszenie ogniska pamięci, które płonie nieprzerwanie od 1 sierpnia na Kopcu Powstania Warszawskiego.
  5. Studenci rozpoczynają naukę. Dziś w Warszawie na swoje uczelnie powrócą studenci uniwersytetu i politechniki. Na części uczelni w kraju inauguracja roku akademickiego odbyła się pod koniec września. Na innych oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego w odbędzie się w najbliższych dniach. Ten rok akademicki upłynie pod znakiem przygotowania reformy szkolnictwa wyższego.