W Sejmie wniosek od odwołanie Jurgiela; ogłoszenie wyników referendum w Kurdystanie [SKRÓT DNIA]

  1. Na trzydniowe posiedzenie zbierze się dziś Sejm. Posłowie rozpatrzą wniosek PSL o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 12.00. Sejm będzie kontynuował prace m.in. nad zmianami w prawie prasowy.
  2. Dziś powinny zostać ogłoszone wyniki niedzielnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie. Spodziewane jest zwycięstwo zwolenników odłączenia się od Iraku. Referendum krytykują i negują władze w Bagdadzie, a także sąsiedzi - Turcja i Iran.
  3. Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłucha dziś byłego członka rady nadzorczej spółki Michała Forca. Następnie zeznania złoży Mirosław Ciesielski - były dyrektor biura szkoleń Amber Gold. Posiedzenie komisji rozpocznie się o 10.15.
  4. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złoży dziś oficjalną wizytę w Helsinkach. W programie między innymi spotkanie z ministrem obrony Finlandii Jussim Niinistö i z dowódcą sił zbrojnych tego kraju generałem Jarmo Lindbergiem oraz rozmowy z przedstawicielami konsorcjum Patria. To od tej firmy kupiliśmy kilkanaście lat temu kołowe transportery Rosomak.
  5. Dyrekcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbierze dziś Nagrodę Europa Nostra - najważniejsze wyróżnienie na Starym Kontynencie przyznawane za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego. Po raz pierwszy otrzyma ją polska instytucja.