Kim Dzong Un odpowiada Trumpowi; Orban spotka się z Kaczyńskim [SKRÓT DNIA]

  1. Korea Północna rozważa podjęcie "najostrzejszych działań w historii". Agencja prasowa Korei Płn. opublikowała depeszę, w której cytuje słowa Kim Dzong Una. To odpowiedź na przemówienie Donalda Trumpa na sesji ONZ. Szef północnokoreańskiego MSZ nie wykluczył kolejnego testu jądrowego. Tym razem miałby to być najsilniejszy ładunek jądrowy, jaki kiedykolwiek zdetonowano. 
  2. Premier Węgier Viktor Orban złoży dziś oficjalną wizytę w Warszawie. Spotka się z szefową rządu Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim.
  3. Brytyjska premier Theresa May wygłosi we Florencji oficjalne przemówienie na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem włoskich komentatorów, wybór Florencji a nie Brukseli czy Strasburga ma świadczyć o bliskich brytyjskich związkach z europejską kulturą i tradycją i niechęci do unijnej biurokracji.
  4. Dziś jest obchodzony Europejski Dzień bez Samochodu. Zachęca on wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. W wielu polskich miastach, między innymi w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, można dziś bez biletu wsiąść do autobusu czy tramwaju.
  5. Dziś zmienią się pory roku. O godzinie 22.02 nadejdzie astronomiczna jesień.
    Przejście z lata do jesieni następuje w momencie tak zwanej "równonocy jesiennej".
    Jesieni astronomicznej nie należy mylić z jesienią kalendarzową, której początek przypada zawsze 23 września i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.