Miliony bez prądu po przejściu huraganu; Sejm wznawia pracę po wakacjach [SKRÓT DNIA]

  1. Dziś początek czterodniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie wracają do pracy po wakacyjnej przerwie. W porządku obrad jest między innymi informacja rządu na temat pomocy udzielonej ofiarom nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu.
  2. Ponad 7 milionów Amerykanów spędziło noc w ciemnościach. To jeden ze skutków huraganu Irma, który przeszedł nad Florydą i innymi stanami USA. Straty po przejściu żywiołu nie zostały jeszcze oszacowane. Amerykańskie władze informują o sześciu ofiarach śmiertelnych.
  3. Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłucha dzisiaj prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To jedyny zaplanowany na dziś świadek.
    Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Marek Suski zapowiedział, że będzie pytał między innymi o to, co prezydent Gdańska mógł zrobić w sprawie Amber Gold.
  4. Sędziowie Sądu Najwyższego zbadają dziś sprawę "umocowania" Julii Przyłębskiej jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o to, czy sąd ma kompetencje, aby ocenić prawidłowość powołania danej osoby na prezesa Trybunału Konstytucyjnego
  5. W całej Francji będą się dziś odbywały manifestacje przeciwko wprowadzonym przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona zmianom w kodeksie pracy. Ma to być odpowiedź na apel komunistycznej centrali CGT, która uważa, że nowe przepisy są wymierzone w ludzi pracy. a nie - jak chce tego prezydent Emmanuel Macron - mają na celu ożywienie zaskorupiałego rynku zatrudnienia i zmniejszenie bezrobocia, które na razie rośnie.