Początek nowego roku szkolnego; rząd przedstawi "niespodzianki" dla nauczycieli [SKRÓT DNIA]

  1. Pierwszy dzwonek usłyszą dziś tysiące uczniów z całej Polski. Rok szkolny wielu z nich rozpocznie już w nowym, zreformowanym systemie i będzie się uczyć w 8-letniej podstawówce oraz 4-letnich liceach (lub 5-letnich technikach). Zamiany dotyczą także szkół zawodowych, które od 1 września stały się szkołami branżowymi I stopnia.
  2. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że w poniedziałek rząd przedstawi szczegóły "niespodzianki" dla nauczycieli - mają być nią podwyżki płac. Już wcześniej szefowa MEN obiecała piętnastoprocentowe podwyżki w oświacie rozłożone na trzy lata, teraz mówi się też o dodatku 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych, którzy doskonalą się zawodowo.
  3. Prezydent spotka się z uczestnikami dorocznej narady ambasadorów. Jest ona organizowana przez MSZ i potrwa do 8 września. Andrzej Duda chce podsumować to, co odbyło się w polityce zagranicznej, a także postawić przed dyplomatami zadania na najbliższy czas i wskazać najważniejsze obszary działań.
  4. W niedzielę Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę atomową; jak podają północnokoreańskie media, był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych. Z tego powodu odbędzie się dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Więcej o: