78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej; już 39 ofiar powodzi w Teksasie [SKRÓT DNIA]

  1. Dziś obchodzimy 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Od rana w oficjalnych uroczystościach biorą udział najważniejsi przedstawiciele władz. Przemawiali już premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. Obok plaży na Westerplatte odbędzie się o godz.19 II Koncert Niepodległości "Westerplatte". 
  2. 39 ofiar śmiertelnych to ostatni tragiczny bilans powodzi w południowo-wschodni Teksasie. Sytuacja w tej części Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim w Houston i okolicznych miejscowościach nie poprawia się. W schroniskach wciąż przebywają 32 tysiące mieszkańców.
  3. Na Festiwalu Filmowym w Wenecji dziś Złote Lwy za całokształt kariery artystycznej otrzymają Jane Fonda i Robert Redford. Zaraz potem odbędzie się prapremiera ich najnowszego filmu „Our Souls at Night”.
  4. Od dzisiaj można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o emerytury w obniżonym wieku. Ustawa umożliwiająca przejście na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn wejdzie w życie dokładnie za miesiąc.
  5. Największy amerykański bank JPMorgan Chase otworzy w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib. Poinformował o tym przebywający w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.