Amerykański Senat zatwierdził sankcje wobec Rosji i zablokował Trumpa [SKRÓT DNIA]

  1. Amerykański Senat zatwierdził ustawę, która wprowadza nowe sankcje m.in. wobec Rosji. Projekt czeka już tylko na podpis szefa państwa. Ustawa nakłada nowe sankcje jako odwet za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie i wzmacnia sankcje nałożone wcześniej w odpowiedzi na aneksję Krymu i udział Rosji w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Przepisy odbierają Trumpowi możliwość samodzielnego zniesienia sankcji. Rozwiązanie to wprowadzono w obawie, że prezydent mógłby być zbyt łagodny wobec Moskwy.
  2. Początek weekendu będzie raczej deszczowy. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Temperatura maksymalna od 20 st. do 24 stopni, na wybrzeżu i terenach podgórskich od 18. do 20 stopni. Przewidywany jest wzrost poziomu wody w rzekach, mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Jutro spodziewana jest stopniowa poprawa pogody. 
  3. Na Jasnej Górze został uroczyście odsłonięty obraz Matki Bożej Częstochowskiej wraz z nowymi koronami. Nowe korony zostały wykonane z 18 karatowego złota i srebra laminowanego złotem. Zostały nałożone na obraz dziś w nocy. Kaplica Matki Bożej została na jakiś czas zamknięta dla pielgrzymów.
  4. W Jerozolimie doszło do starć muzułmanów z izraelską policją. Według palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, rannych zostało około stu osób. Na Wzgórze Świątynne, gdzie znajdują się dwa szczególnie czczone przez muzułmanów meczety, ruszyły tysiące wiernych. Zajścia zaczęły się, gdy grupa izraelskich policjantów weszła w tłum. Funkcjonariusze zostali obrzuceni plastikowymi butelkami. Policjanci odpowiedzieli granatami hukowymi.