Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk; rusza szczyt Grupy Wyszehradzkiej [SKRÓT DNIA]

  1. Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny - poinformowały władze w Seulu. Rakieta zakończyła lot w Morzu Japońskim, na akwenie będącym wyłączną strefą ekonomiczną Japonii. Trwa ustalanie typu pocisku balistycznego oraz wysokości, którą osiągnął.
  2. W Budapeszcie rozpoczyna się szczyt szefów państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak informuje Kancelaria Premiera, uczestnicy rozmów omówią takie kwestie, jak walka z terroryzmem i nielegalną emigracją. To pierwsze spotkanie V4 zorganizowane przez prezydencję węgierską.
  3. Komisja Śledcza ds. Amber Gold ma o godz. 10 rozpocząć przesłuchanie prokurator Barbary Kijanko, która prowadziła sprawę Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w latach 2009 - 2012. To już trzecia próba przesłuchania Kijanko. W pierwszym terminie złożyła zwolnienie lekarskie, a w drugim nie stawiła się bez słowa wyjaśnienia.
  4. Amerykanie obchodzą dziś Dzień Niepodległości. W całych Stanach Zjednoczonych odbędą się patriotyczne parady oraz ok. 15 tys. oficjalnych pokazów sztucznych ogni. Donald Trump spotka się na pikniku z weteranami.
  5. Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dwudniowe posiedzenie, na którym ma zapaść decyzja o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od jej postanowień zależy poziom oprocentowania kredytów i lokat. Podstawowa stopa NBP wynosi obecnie 1,5 proc.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nasz poniedziałkowy skrót dnia!