Rząd podniesie wydatki na wojsko; USA przestrzega Syrię przed atakiem [SKRÓT DNIA]

  1. Rząd ma przyjąć projekt nowelizacji prawa, zwiększający wydatki na obronność. Chce podnieść wydatki na ten cel do 2,2 proc. PKB w 2020 roku i 2,5 proc. PKB w 2030 roku. Polska armia ma m.in. rozwijać WOT oraz zwiększyć liczbę etatów do 200 tys.
  2. Według Białego Domu syryjskie władze mogą znów przeprowadzić atak bronią chemiczną. Amerykańskie władze wydały oświadczenie, w którym przestrzegają al-Asada, że "jeśli przeprowadzi kolejny zmasowany atak z użyciem broni chemicznej, zapłaci wysoką cenę".
  3. Dziś zostanie opublikowana lista szpitali, które znajdą się w sieci. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśniał, że będą do niej zakwalifikowane te placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których działa izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Będą to szpitale, które działają w trybie ostrych dyżurów i przyjmują pacjentów w stanach nagłych.
  4. W Paryżu po raz pierwszy od ostatnich wyborów zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Partia prezydenta Emmanuela Macrona uzyskała 315 mandatów. Wynik drugiej tury dał prezydentowi większość absolutną, pozwalającą mu rządzić nawet bez udziału centrystów - jego sojuszników z kampanii wyborczej.
  5. Komisja weryfikacyjna badająca nieprawidłowości w reprywatyzacji w Warszawie, przesłucha we Wrocławiu Macieja Marcinkowskiego zwanego "handlarzem roszczeń". Mężczyzna jest osadzony we wrocławskim areszcie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nasz poniedziałkowy skrót dnia!