Uczniowie zaczynają wakacje; Trudna rozmowa Macrona z przywódcami V4 [SKRÓT DNIA]

  1. Uczniowie w całej Polsce odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje. Kończący się właśnie rok szkolny upłynął pod znakiem zmian. W styczniu prezydent podpisał reformę oświaty, co oznacza, że od września zamiast sześcioletniej podstawówki, będzie ośmioletnia, a liceum będzie trwało cztery lata, a nie trzy. Od nowego roku szkolnego nie będzie już rekrutacji do gimnazjów.
  2. Rozpoczynają kursowanie specjalne pociągi, które będą dowozić wczasowiczów do wakacyjnych miejscowości. PKP uruchamia dodatkowe połączenia nad morze, w góry i nad jeziora.
  3. Warszawski sąd okręgowy zajmie się sprawą zakupu samolotów dla VIP-ów. Chodzi o podpisaną na początku kwietnia umowę między MON a Boeingiem, która dotyczy zakupu trzech średnich maszyn typu B737. Resort podpisał ją z wolnej ręki, w trybie pilnej potrzeby operacyjnej.
  4. W Brukseli drugi dzień szczytu unijnych przywódców. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcami krajów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Macron w niedawnym wywiadzie dla kilku europejskich gazet oskarżał kraje tego regionu, że nie przestrzegają europejskich wartości, a jedynie wyciągają rękę po unijne pieniądze.
  5. Dziś Dzień Ojca, obchodzony w Polsce od 1965 roku. Na świecie przypada w różnych terminach. Tego samego dnia co u nas, obchodzony jest także w Nikaragui i Ugandzie. Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Taty na świecie, jest trzecia niedziela czerwca. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz czwartkowy skrót dnia!