Rozpoczął się szturm stolicy tzw. Państwa Islamskiego [SKRÓT DNIA]

  1. Oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych wkroczyły do Ar-Rakki, nieformalnej stolicy kalifatu islamskiego. Szturm od wschodu rozpoczął się wczoraj. "Nasze siły wkroczyły do miasta do dzielnicy Machleb" - poinformował rzecznik sił Rojda Felat. "Wspiera lotnictwo koalicji pod przywództwem USA" - dodał.
  2. Posłowie mają dziś m.in. kontynuować prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wybrać nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, który zastąpi Andrzeja Biernata. W porządku obrad jest też I czytanie ustawy abonamentowej i wniosek PO z 2012 roku o pociągnięcie przed Trybunał Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego.
  3. Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od tego, co postanowi, zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Eksperci prognozują, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa NBP wynosi obecnie 1,5 procent. 
  4. Komisja Europejska ma dziś przedstawić propozycje zachęcające unijne kraje do ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności. Bruksela ma m.in. zaproponować stworzenie Europejskiego Funduszu Obrony. Unia Europejska ma do 2020 roku przeznaczyć 90 mln euro na badania w przemyśle obronnym.
  5. Mimo najwyższego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym, w Paryżu odbędzie się dziś koncert Ariany Grande. We Francji obowiązuje stan wyjątkowy. Ulice patrolują uzbrojeni policjanci i żołnierze, pod specjalnym nadzorem znajdują się też środki transportu miejskiego. Mer Paryża zapewniła, że w najczęściej uczęszczanych miejscach miasta jest bezpiecznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz wtorkowy skrót dnia!