Polskie F-16 lecą na misję; wyjątkowe spotkanie u Trumpa [SKRÓT DNIA]

  1. W Poznaniu zostanie pożegnany kontyngent składający się z czterech samolotów F-16 i ok. 135 żołnierzy i pracowników wojska. W związku z misją Baltic Air Policing kontyngent będzie od 1 maja nadzorował przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. To już kolejna taka misja, w której uczestniczy Polska. Po raz pierwszy zostaną w niej wykorzystane polskie samoloty F-16.
  2. Prezydent USA Donald Trump organizuje spotkanie w Białym Domu m.in. z setką senatorów, sekretarzem stanu i sekretarzem obrony. Dotychczas tak liczne narady odbywały się w Kongresie. Tematem dyskusji mają być kolejne kroki Stanów Zjednoczonych wobec reżimu Kim Dzong Una w Korei Północnej. Niepokój amerykańskich władz wzbudzają testy nuklearne i rakietowe.
  3. Senatorowie zajmą się dziś nowelizacją ustawy dotyczącej wycinki drzew, tzw. "lex Szyszko". Według nowych przepisów uchwalonych przez Sejm na początku kwietnia, zgoda na wycinkę nie będzie konieczna, gdy w przypadku poszczególnych drzew ich obwód nie będzie przekraczał od 50 do 100 cm. Wycinka drzew będzie musiała być zgłaszana do urzędu gminy.
  4. Premier Węgier Viktor Orban weźmie dziś udział w debacie w Parlamencie Europejskim. Będzie ona dotyczyła sytuacji w jego kraju, o Węgrzech będzie też dyskutowała Komisja Europejska. KE przyjrzy się m.in. ustawie zaostrzającej warunki uznawania dyplomów zagranicznych uczelni oraz zmianom w prawie dotyczącym organizacji pozarządowych i imigrantów.
  5. Dziś wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie zostaną wręczone Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki". W tym roku nominowanymi do statuetki są m.in. Hey, T.Love, Agnieszka Chylińska i Monika Brodka.