Nowy bilans ofiar po wybuchu w Rosji; ekshumacja szczątków gen. Kwiatkowskiego [SKRÓT DNIA]

  1. Po poniedziałkowej eksplozji w metrze w Petersburgu, w której zginęło 11 osób, a 45 zostało rannych rozpatrywana jest wersja zamachu samobójczego. Według wstępnych ustaleń sprawcą był młody mężczyzna pochodzący z Azji Centralnej i związany z radykalnymi islamistami. O wersji tej powiadomiły późnym wieczorem media powołując się na źródło w siłach bezpieczeństwa. "Według jednej z wersji ładunek wybuchowy w petersburskim metrze zdetonował terrorysta samobójca" - powiedziało źródło. Mężczyzna miał wnieść ładunek wybuchowy w plecaku.
  2. Na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odbyła się nad ranem ekshumacja szczątków z grobu gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Wczoraj sąd wydał postanowienie ws. skarg na zapowiedź ekshumacji ciał ofiar. Postanowił zapytać Trybunał Konstytucyjny, czy brak w prawie możliwości zaskarżenia decyzji prokuratury o zarządzeniu ekshumacji jest zgodny z Konstytucją. Zwróci się też do prokuratury o przesunięcie na jak najdalszy termin ewentualnych ekshumacji, co do których zgłoszono zażalenia.
  3. Wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Parlamencie Europejskim. Spotka się tam z przewodniczącym PE Antonio Tajanim, szefem Komisji Spraw Zagranicznych Davidem McAllisterem oraz przewodniczącym Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Seydem Kamallem. Z Tajanim - jak sam zapowiedział - chce rozmawiać o przyszłości Europy i relacjach Polski z instytucjami UE.
  4. Sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia Scott M. Gordon odrzucił prośbę reżysera Romana Polańskiego o zakończenie jego sprawy sprzed 40 lat o gwałt na nieletniej i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie. Sędzia Gordon oświadczył, że Polański nie może ubiegać się o umorzenie jego sprawy wciąż uchylając się przed wymiarem sprawiedliwości.