Senat zajmie się zmianami w sądach; wypłynęły zeznania podatkowe Trumpa [SKRÓT DNIA]

  1. Senat zajmie się nowelą ustawy o ustroju sądów powszechnych, które zakłada, że minister sprawiedliwości, a nie, jak dotąd, prezesi sądów, będzie zwierzchnikiem dyrektorów zarządzających ich finansami. Nowe przepisy zmieniłyby też zasady wyłaniania dyrektorów sądów powszechnych i ich zastępców.
  2. Senat zajmie się też ustawą o kredycie hipotecznym, która przewiduje większą ochronę konsumentów, nowelizacją prawa karnego, która zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci oraz ustawą ws. przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa. Ta ostatnia częściowo budziła zastrzeżenia m.in. opozycji i RPO.
  3. Wypłynęły zeznania podatkowe Donalda Trumpa za rok 2005. Dokumenty z nieznanego źródła dotarły do laureata nagrody Pulitzera Davida Cay Johnstona, który przekazał je do dalszej emisji. Prezydent USA odmawiał ich publikacji w czasie swojej kampanii. Wynika z nich, że w tamtym roku Trump uzyskał 150 mln dol przychodów i zapłacił 38 mln dol podatku. Biały Dom potwierdził te doniesienia.
  4. Dziś w Holandii odbędą się wypory parlamentarne. Największe poparcie mają liberałowie, czyli Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego. W sondażach uzyskała 16 proc. głosów. Do niedawna liderem sondaży była prowadząca antymuzułmańską kampanię Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa. Swoje poparcie dla niej deklaruje 14 proc. Holendrów.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz wtorkowy skrót dnia!