Ostatnie przygotowania do Brexitu; parlament węgierski wybiera prezydenta [SKRÓT DNIA]

  1. Brytyjski parlament będzie ponownie obradował nad ustawą upoważniającą premier Theresę May do formalnego rozpoczęcia procesu wyjścia kraju z UE. Według spekulacji brytyjskich mediów Izba Gmin odrzuci poprawki wprowadzone przez Izbę Lordów, którzy zgodzą się na przyjęcie legislacji w oryginalnym, niepoprawionym brzmieniu. Jeśli tak się stanie, May będzie mogła już we wtorek wysłać list notyfikujący uruchomienie procedury opuszczenia wspólnoty.
  2. Parlament węgierski ma wybrać prezydenta kraju. Kandydatem partii rządzących jest obecny szef państwa Janos Ader, a opozycji - z wyjątkiem Jobbiku, który nie poparł żadnego z dwóch kandydatów - prawnik Laszlo Majtenyi.
  3. Tysiące Rumunów po raz kolejny wzięły w niedzielę udział w demonstracjach przeciwko centrolewicowemu rządowi. W stolicy Rumunii, Bukareszcie przed gmachem parlamentu zebrało się ok. 2000 osób. Agencja dpa pisze, że demonstracje odbyły się także w co najmniej sześciu innych miastach w Rumunii.
  4. W Warszawie rozpoczynają się obrady 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Szczególną uwagę biskupi mają zwrócić nie tylko na to, jak Kościół przygotowuje do małżeństwa i jak mu później towarzyszy, ale mają także zająć się tym, jak powinno się reagować, gdy małżeństwo się rozpada. Biskupi zapoznają się też z relacją z misji Caritasu w Aleppo.