Decyzja w sprawie przedłużenia kadencji Tuska; ewakuacja tysięcy osób w Duesseldorfie [SKRÓT DNIA]

  1. Dziś rozpocznie się zaplanowany na dwa dni szczytu UE, podczas którego rozstrzygnąć się ma kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. Polskę na szczycie będzie reprezentować premier Beata Szydło. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad szefowa polskiego rządu będzie rozmawiała m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i liderami państw Grupy Wyszehradzkiej.
  2. Ok. 8 tys. osób będzie musiało opuścić swe mieszkania po tym, jak w jednej z dzielnic Duesseldorfu w zachodnich Niemczech, podczas prac budowlanych, znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. Rozbrajanie bomby rozpocznie się jak tylko wszyscy mieszkańcy opuszczą strefę niebezpieczną, czyli najprawdopodobniej dziś rano. Niewykluczone, że znalezisko trzeba będzie rozbrajać na miejscu.
  3. Zbierze się Rada Mediów Narodowych, która ma m.in. zdecydować o wyborze nowego prezesa Polskiego Radia, po tym jak z funkcji tej niespodziewanie zrezygnowała Barbara Stanisławczyk-Żyła. Członkowie RMN zgłosili dwie kandydatury - przewodniczący Rady Krzysztof Czabański zgłosił na to stanowisko Jacka Sobalę, a Juliusz Braun zgłosił kandydaturę Lecha Parella.
  4. Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchają m.in. informacji MSZ w sprawie stanu kadr polskiej dyplomacji. O przedstawienie takiej informacji zwrócił się klub Kukiz'15. Ponadto przedstawiciele rządu będą dziś odpowiadać na pytania posłów - jedno z nich skierowane przez posłów Nowoczesnej dotyczy wysunięcia przez polski rząd kandydatury b. europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz środowy skrót dnia!