Polki w całym kraju strajkują; Sejm przyjrzy się ustawie o sieci szpitali [SKRÓT DNIA]

  1. Z okazji Dnia Kobiet odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet - inicjatywa oddolnej, bezpartyjnej koalicji kobiet, nawiązująca do Czarnego Protestu przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Tegoroczny strajk jest organizowany przez kobiety z ponad 50 krajów. Walczą o "uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy". W Polsce akcja odbędzie się w ponad 80 miastach.
  2. Sejm rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie, w czasie którego zajmie się m.in. poprawkami do ustawy o komisji weryfikacyjnej badającej reprywatyzację w Warszawie. W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie projektu ustawy o tzw. sieci szpitali. Ustawa ma wejść w życie od 1 października.
  3. Indianie zapowiedzieli protesty w związku z dekretem Trumpa, który zezwolił na budowę rurociągu Dakota Access. Indianie z całego kraju przez cztery dni będą demonstrować - akcja ma się zakończyć marszem przed Białym Domem. - Musimy powstać przeciwko niesprawiedliwości. Natywne plemiona nie mogą być uciszane dla dobra korporacyjnych i rządowych interesów. - mówił Dave Archambault z plemienia Dakotów.
  4. Do Warszawy przyjedzie szef niemieckiej dyplomacji, wicekanclerz Sigmar Gabriel. Niemiecki polityk spotka się z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Mają rozmawiać na temat wyboru szefa Rady Europejskiej, a także o Brexicie, reformie UE i współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
  5. Dziś kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. O godz. 10 stanie przed nią pierwszy świadek związany z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Monika Stec-Nowak, była dyrektorka Departamentu Polityki Konsumenckiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz wtorkowy skrót dnia!