Pierwsze wystąpienie Trumpa przed Kongresem; początek Wielkiego Postu [SKRÓT DNIA]

  1. W nocy amerykański prezydent po raz pierwszy wystąpił przed Kongresem. Na połączonej sesji obu izb parlamentu Donald Trump przedstawił swój program na najbliższe miesiące. Polityk zapowiedział m.in. radykalną modernizację infrastruktury, a także ponowił obietnicę budowy "wielkiego muru" na granicy USA z Meksykiem i potwierdził zaangażowanie na rzecz NATO. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
  2. Kościół katolicki obchodzi dziś Środę Popielcową rozpoczynającą okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Wielkiej Nocy. Wielki Post w Kościele katolickim to m.in. czas rekolekcji, nabożeństw pokutnych i spowiedzi. Wierni powinni też dawać jałmużnę i powstrzymać się od hucznych zabaw.
  3. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Rano premier Beata Szydło uczci pamięć żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a w wieczornych obchodach udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci odbędę się w całym kraju.
  4. Szefowie MSZ Polski i Wielkiej Brytanii - Witold Waszczykowski i Boris Johnson - złożą wizytę w Kijowie. Ministrowie spotkają się m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Okazją do wizyty jest 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.
  5. W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat depenalizacji przez Rosję przemocy fizycznej w rodzinie. Na mocy podpisanej przez prezydenta Władimira Putina ustawy przemoc wobec bliskich krewnych, jeśli dojdzie do niej po raz pierwszy, będzie wykroczeniem administracyjnym, a nie przestępstwem.

 

Więcej o: