Senat złagodzi nadzór KNF nad SKOK-ami; Trump powołał swojego sędziego do Sądu Najwyższego [SKRÓT DNIA]

  1. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o SKOK-ach. Nowela łagodzi nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad kasami i wprowadza definicję "małej kasy". Będzie można za nią uznać spółdzielczą kasę, której "suma aktywów bilansu kasy na koniec roku obrotowego nie przekraczała 20 mln zł", a także "średnioroczna liczba członków kasy w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób". Ustawa dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 
  2. Prezydent Donald Trump powołał znanego z konserwatywnych poglądów Neila Gorsucha na dożywotnie stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego nominowany został Rod Rosenstein, który prawdopodobnie zajmie się śledztwem w sprawie Hillary Clinton pełniąc stanowisko sekretarza stanu. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
  3. Izba Gmin zagłosuje nad projektem ustawy, na mocy której parlament ma wydać zgodę na rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Następnie projekt będzie omawiany 6-7 lutego na poziomie komisji i przekazany na trzecie, ostatnie czytanie w Izbie Gmin 8 lutego. Po uchwaleniu przez posłów dokument zostanie skierowany do Izby Lordów do dalszych prac.
  4. 5 lat temu w Krakowie zmarła Wisława Szymborska, poetka i eseistka. Opublikowała zaledwie ok. 350 wierszy, ale jej utwory były tłumaczone na ponad 40 języków. W 1996 r. Szymborska odebrała literacką Nagrodę Nobla "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Poetka zmarła 1 lutego 2012 r., w domu, we śnie.