Prezydent Ukrainy w Polsce; poważne utrudnienia na kolei po zderzeniu pociągów [SKRÓT DNIA]

  1. Wizytę w Warszawie złoży prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z małżonką. Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z szefem ukraińskiego państwa mają dotyczyć bezpieczeństwa w regionie, wyborów w USA, europejskiej perspektywy Ukrainy, energetyki i kwestii historycznych. Wizyta odbywa się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. 2 grudnia 1991 roku Polska, jako pierwszy kraj, uznała jej niezależność.
  2. Dwa pociągi towarowe - skład złożony z cystern oraz pociąg z węglem - zderzyły się nad ranem w Myszkowie. Prawdopodobnie jeden z pociągów najechał na drugi. Nikt nie zginął, jednak szkody są bardzo poważne.Szlak kolejowy został zablokowany. Pasażerowie pociągów łączących Górny Śląsk z Częstochową muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami.
  3. Sejm w porannym bloku głosowań zdecyduje o losie projektu zmian w Prawie o zgromadzeniach. Nastepnie zajmie się rządowym projektem noweli tzw. ustawy dezubekizacyjnej. W porządku obrad są też rządowy projekt o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy oraz projekt ustawy reprywatyzacyjnej, autorstwa PO.
  4. Późnym wieczorem, po ponad 7-godzinnym posiedzeniu sąd w Poznaniu zdecydował, że b. senator Józef Pinior nie trafi do aresztu. Wcześniej Pinior usłyszał zarzuty korupcyjne, jednak nie przyznaje się do winy i uważa zarzuty za "absurdalne".