Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej; trzęsienie ziemi w Japonii [SKRÓT DNIA]

  1. Trwa ekshumacja szczątków Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego. Wydobyta z grobu trumna ma zostać przewieziona do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie pobrane zostaną próbki do badań. Przeprowadzona też zostanie tomografia, która posłuży do określenia obrażeń i przyczyn śmierci oraz sekcja zwłok. To trzecia ekshumacja przeprowadzane w ostatnim czasie.
  2. W nocy doszło do silnego trzęsienia ziemi w Japonii, w rejonie prefektury Fukushima. Wstrząsy o magnitudzie 6,9 st. wywołały fale tsunami i były wyczuwalne w odległym o 240 km Tokio. Nie ma jednak doniesień o ofiarach ani o większych zniszczeniach. Wstrząsy nie spowodowały też większych uszkodzeń w elektrowniach atomowych, które znajdują się w tym rejonie. W 2011 roku w Fukushimie wystąpiło trzęsienie ziemi, w którym zginęło 18 tys. osób.
  3. Prezydent Barack Obama po raz ostatni wręczy w Białym Domu najwyższe cywilne odznaczenia USA - Prezydencki Medal Wolności. Wśród odznaczonych będą Kareem Abdul-Jabbar, Ellen DeGeneres, Robert De Niro, Bill i Melinda Gates, Frank Gehry, Tom Ha Redford, Diana Ross i Bruce Springsteen.
  4. Przebywająca z wizytą w Jerozolimie premier Beata Szydło wraz z częścią ministrów weźmie udział w konsultacjach międzyrządowych. Ma być też podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Zaplanowane jest spotkanie premier Szydło z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Chcesz wiedzieć, co działo się wczoraj? Przeczytaj nasz poniedziałkowy skrót dnia>>>