Stan wyjątkowy w Turcji, poszukiwany cyberprzestępca zatrzymany w Polsce [CZWARTEK W SKRÓCIE]

  1. Prezydent Turcji zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Zacznie on obowiązywać po opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku rządowym. Erdogan przekonuje, że ma to pomóc władzom w opanowaniu sytuacji po próbie zamachu stanu. Prezydent zapowiedział też dalsze zatrzymania. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  2. Senat będzie dziś głosował nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Komisje proponują Izbie przyjęcie 26 poprawek. PO chce odrzucenia jej w całości, choć zarazem zgłosiła do niej poprawki. Środowa debata w Senacie trwała w sumie dziewięć godzin. Jeśli Senat zaproponuje poprawki do ustawy, to zaraz potem Sejm otrzyma je do rozpatrzenia.
  3. W Warszawie spotkają się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem spotkania będzie przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie. To pierwsze spotkanie na szczeblu premierów po tym, jak Polska 1 lipca objęła na rok rotacyjne przewodnictwo w Grupie.
  4. Sejm powoła dziś prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - kandydatem na to stanowisko jest dr Jarosław Szarek. Prezesa IPN na pięcioletnią kadencję powołuje Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów.
  5. Prokuratura USA: w Polsce aresztowano najpotężniejszego dystrybutora nielegalnych plików. To 30-letni Ukrainiec, Artem Waulin, właściciel strony internetowej Kickass Torrents (KAT). Zarzuca mu się łamanie praw autorskich.  Amerykańskie władze spodziewają się szybkiej ekstradycji Ukraińca do USA, aby tam mógł stanąć przed sądem.

Chcesz wiedzieć, co wydarzyło się wczoraj? Zobacz nasz środowy skrót dnia.